CEZA DAVALARI

Ofisimiz Ceza Hukuku alanında müvekkillerine soruşturma aşamasından itibaren gereksinim duyulan her türlü avukatlık ve hukuki danışmanlık hizmetini profesyonel şekilde sağlamaktadır. Bu hizmetler şu şekildedir:
 
Türk Ceza Kanunu ve ilgili yasaların maddelerine uyan suçlardan ötürü hazırlık ve son soruşturma safhasında şikayetçi ya da mağdur vekilliği yapılması ve diğer hukuki yardımların sağlanması,
 
Davaların kovuşturma aşamasında sanık müdafiiliği yapılarak karar aşamasına kadar takibi ve duruşmalara katılım, Bölge Adliye ve Yüksek Yargı Organlarına başvurma ve temyiz aşamasından dosyaların kesinleşmesine kadar takibidir.
 
Öldürme, Yaralama, Dolandırıcılık, Hakaret, Taksirle  ve Kasten Yaralama, Ölümlü ve Yaralamalı Trafik Kazalarında sanık veya mağdur vekilliği,  Bankacılık Suçları, Uyuşturucu, Cinsel Saldırı, Hırsızlık, Yağma, Dolandırcılık, Mala zarar verme, Güveni Kötüye Kullanma, Resmi Belgede Sahtecilik ofisimizin başlıca alanına giren suç tipleridir.
 
Ceza davaları, alacak davalarındaki gibi kişinin malvarlığını değil, kişinin direkt olarak hürriyetini ilgilendirmektedir. Bu nedenle en basit gözüken ceza davalarının bile avukat aracılığıyla takip edlmesinde kesinlikle fayda vardır. Aksi halde daha önce belki de hiç mahkeme koridoru bile görmemiş sanığın kendini duruşma salonunda doğru ifade edememesi halinde sonuç ve karar beklenenden çok daha ağır olabilmektedir.
 
Örneğin adi bir suç için verilecek para cezası sanığın adli sicil kaydına işlenirken, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ise adli sicil kaydına işlememektedir. İşte tam da burada terazinin hassas ayarı ortaya çıkmaktadır. Para cezası alıp, bunu önemsemeyen sanık, aslında para ödeyip cezadan kurtulacağını düşünürken, halbuki bunun bir tür mahkumiyet kararı olduğunu ve hayatı boyunca sırtından atamayacağı bir yükü sırtlandığını çoğu zaman bilmemektedir. Ancak, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının kabulü halinde 5 yıl boyunca kasten suç işlemeyen sanığa açıklanmayan cezaya ilişkin dosya düşmektedir. Bu ne bir beraat kararı, ne de bir tür cezadır. Az önce değindiğimiz gibi, bu adeta son sözün söylenmemesi, yani hükmün açıklanmaması halidir.
 
Yine, mahkemece verilen Erteleme kararı ise, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararına yapı olarak çok benzemekle birlikte, burada açıklanıp ertlenen karar sanığın adli sicil kaydına işlemektedir.
 
İşte aslında dışarıdan çok basit gözüken, ancak yukarıda anlatıldığı şekilde birbirinden farklı teknik sonuçlar çıkabilen ceza davalarında, sanığın hayatını etkileyecek olan kararlar sebebiyle olayların ve somut delillerin teknik açıdan değerlendirilmesi, savunmaların doğru kurulması ve dosyaların kati suretle avukatla takibi gereklidir. Bu nedenle bir avukat yardımı alınması  ve olayların tüm detaylarının avukata anlatılması halinde, avukat gerekli teknik müdahaleleri yaparak sanık yararına en lehe olacak şekilde davaların sonuçlanması için gereken özveriyi gösterecektir.
 
Daha detaylı bilgi için lütfen iletişim bölümünden irtibata geçiniz.
Akarca Mah. Yerguzlar Cad. 878. Sok No:55/1 D:2 Fethiye-Muğla
0 532 674 64 44
info@yildizhukukvedanismanlik.com
www.avukaterdemyildiz.com © Tüm hakları saklıdır.
X